Hogyan indulj sikeresen a 4. Kattanjki Fotópályázaton?

Ha jelentkeztél a 4. Kattanjki Fotópályázatra, akkor megkaptad azokat a hasznos tippeket is, amiket a sikeres pályázathoz gyűjtöttünk össze. Ebben a bejegyzésben egy csokorban megtalálod az összeset. Elismerésre és nyerésre fel!

0. Teszteld a fotódat!

Ha még gondolkodsz rajta, hogy milyen képpel lenne érdemes indulnod, posztold bátran a Kattanjki csoportba, vagy ha klubtag vagy, akkor akár a Kattanjki Klub előfizetői csoportba a fotóidat.

A reakciók persze nem a zsűri véleményét fogják tükrözni, de könnyen lehet, hogy segítenek neked a döntésben, hogy milyen képpel pályázz. Annyit kérünk csak, hogy ne a lájkok száma alapján ítélj!

Használd az egyes témákhoz az alábbi hashtageket:

• Lélek (portréfotók): #kklelek
  • Kötelék (kapcsolatokat bemutató fotók): #kkkotelek
  • Jártamban (táj-, természet-, város és épületfotók): #kkjartamban
  • Megtörtént (eseményfotók): #kkmegtortent

Kérjük, naponta témánként legfeljebb 1 db képet posztolj a csoportokba.

Ha még mindig nem döntötted el, milyen fotót küldj be vagy hogy valóban a legjobb képet tölötted-e fel, csak bízd magad a megérzéseidre. Sokszor az a legjobb “válasz”, ami elsőre jut az eszedbe!

Fontos: A csoportokba töltött képek nem minősülnek nevezésnek! A fotópályázatra kizárólag azon a felületen tudod leadni a fotó(i)dat, aminek az elérhetőségét a tőlünk érkező emailekben találod meg.

1. Hozd az elvárhatót a technika terén!

Győződj meg róla, hogy a fotód megfelel az alapvető technikai elvárásoknak!

1. A fotópályázat nevezési feltételei szerint:

• A fotót te készítetted és ha személy szerepel rajta, akkor ő – vagy törvényes képviselője – hozzájárult ehhez a felhasználáshoz.
  • A felvétel 2022.01.01-je után készült.
  • A fotód legalább 1920×1080 pixel, fájlmérete pedig maximum 5 megabájt (MB), formátuma JPG.

2. A fotózásban általánosságban:

• Tudatosan választottad a felszerelést (pl. objektív) a témához, támogatja annak megjelenítését?
  • Megfelelő az expozíció, a kép fényessége?
  • Éles lett a fotó, vagy ha életlen vagy bemozdult, ez láthatóan tudatos döntés eredménye?

A pályázat során előzetesen kiszűrjük azokat a képeket, amelyek az alapvető technikai feltételeknek nem felelnek meg.

2. Figyelj a fényekre!

A fényképezést nem véletlenül hívják így, egy fotót óriási mértékben határoz meg, hogy milyen fényviszonyok között készült!

Amit érdemes megvizsgálnod a pályázatra kiszemelt fotó(i)dnál:

• A fények és árnyékok izgalmassá teszik a képet vagy lapos, jellegtelen a megvilágítás?
  • A fény támogatja a fő téma kiemelését?
  • A témának, hangulatnak megfelelő a világítás?
  • A témához illő a fények iránya, minősége?

Ha egy képen tudatos, izgalmas fényhasználatot látnak a zsűri tagjai, nagyobb eséllyel ragadja majd meg a figyelmüket. Egyikük sem ISO 100 mániás, úgyhogy a képzaj miatt sem kell annyira aggódnod.

3. Legyen helyénvaló a kompozíciód!

Emeld ki a kompozícióval is a képed mondanivalóját, témáját!

Fuss végig ezen a listán:

• Érvényesül a képen valamilyen hagyományosan szemet gyönyörködtető kompozíciós szabály?
  • Ha szándékosan eltérsz ezektől, támogatja ez a mondanivalód kiemelését?
  • Nincs pont egy kicsi dőlés vagy lecsippentés a képen, ami véletlen hibának tűnik?
  • Nem túl zsúfolt a háttér, kiáll esetleg valamilyen tárgy a támádból?

4. Az utómunkára is adj!

Nem azon fog múlni a pályázatod sikere, hogy mennyire erősen utómunkázol vagy sem!

A zsűri tagjai között van olyan, aki legszívesebben már a kamerában kész képet alkot, míg más szívesen pepecsel akár órákat is egy fotóval. Bárhol helyezkedsz is el ezen a skálán, hasonló esélyekkel indulsz.

Amit érdemes megnézned:

• A kép stílusának, hangulatának megfelelő lett az utómunka?
  • Ha kiégés, bebukás, dőlés van a képen, az kellően szándékosnak tűnik?
  • Nem lett túl lágy vagy éppen túlélesített a kép vagy annak bizonyos részei?
  • Ha ember is szerepel a képen, természetes hatású a bőre, szeme?
  • Ha használtál vinyettát, nem ordít a képről?
  • Ha aludtál rá egyet, még mindig tetszik a fotó?

5. A pillanat mindent visz!

Törekedj rá, hogy a fotód váltson ki valamilyen érzelmet a nézőből!

A zsűri értékelni fogja a megörökített pillanatot, lesz egy összbenyomása a képről és ez nyomja majd a legtöbbet a latban.

Minden szempont közül ez a legszubjektívebb, de igyekszünk ehhez is támpontokat adni:

• Mesél valamilyen történetet a kép, ami magával ragadja a nézőt?
  • Vált ki valamilyen érzelmet a fotó, legyen az pozitív vagy negatív?
  • Van eredeti gondolat, ötlet a képben vagy már milliószor látott klisé?
  • Ha ember szerepel rajta, átjön rajta a személyisége vagy az a személyiség, amit meg akar formálni?
  • Ha kapcsolatokat ábrázolsz, őszintének, igazinak hatnak-e?

Reméljük, hogy hasznosnak találtad ezeket a tippeket, és segítenek a sikeres nevezésben!

Tetszik a megközelítésünk? Csatlakozz hozzánk, várunk szerettel!